Acayip bir Firefox geliyor!

Mozilla'nın yeni Firefox planları...

Tarayıcı savaşlarında geride kalmak istemeyen Firefox'un yeni planı çok konuşulacak!


Web tarayıcısı dünyasındaki savaş tam gaz devam ediyor. Herkes eteğindeki taşları dökerken Firefox'un üreticisi Mozilla çoklu çekirdekli işlemcileri olan bilgisayarları destekleyen ve çoklu çekirdeğin gücünden yararlanan, daha yüksek performanslı bir Firefox için düğmeye bastı.
Kısa bir süre önce Firefox 5 sürümünü yayımlayan Mozilla bu yeni gelişme paralelinde Firefox'un arabiriminin daha yüksek performanslı ve ağır içerikli web sayfalarında daha az takılan bir tarayıcı olacağının altını çiziyor.
Yazılımcılar Mozilla Firefox'un en büyük sorununun document object model (DOM) olarak tek thread kullanması olduğunda birleşiyorlar. Tarayıcının diğer bileşenleri çoklu thread desteği veriyor ama DOM engeli hep sabit. Mozilla sorunu çözmek için uzun vadede çoklu çekirdeği destekleyecek bir model üzerinde çalışmakta olduğunu belirtiyor.
Firefox'un aksine Google Chrome her tab'ı ayrı bir proses olarak çalıştırıyor. Mozilla bu modelin bilgisayara ağır bir yük getirdiğini iddia ediyordu. Ancak bu sayede tablardan biri çöktüğünde diğer tablar başka prosesler olduğu için kendilerini kurtarabiliyorlardı.


Written by

0 yorum: